Historie sboru

Dle hasičské kroniky - jubilejní spis, který vydala Ústřední

jednota hasičská markrabství moravského v roce 1898

Sbor hasičský v Drozdově

Obec Drozdov čítá 136 domů s krytbou šindelovou. Obyvatelstvo živí se rolnictvím v zimě tkalcovstvím. Poloha obce a okolí jest hornatina.

Dobrovolný sbor hasičský byl založen roku 1894. František Morávek, rolník a dlouholetý starosta obce, má největší zásluhu, že sbor byl zřízen.

Již před 15 lety myšlenku tuto přednesl v obecním výboru, než tehdejší výbor s ní nesouhlasil. V čas založení sboru byl starostou obce Antonín Skřivánek, rolník. V obecní radě byli: Antonín Morávek, erbovník, František Kahánek, nadučitel, Jan Sys, domkař, František Pulkert, Antonín Hýbl, František Morávek, Jan Vaňourek, rolníci, a Hugo Masurka, knížecí hajný. Tito všichni byli sboru hasičskému příznivi, neboť v největší bídě přispěli hasičskému sboru peněžní podporou a usneseno postaviti na útraty obce zbrojnici.

Prvním předsedou ve sboru byl Antonín Morávek, rolník, náčelníkem a jednatelem František Kahánek, nadučitel.

Ve sboru jsou členy: František Kahánek, nadučitel, Jan a  František Morávek, Josef Tomášek, Antonín Hýbl, Jan Vaňourek, Antonín Skřivánek, František Pulkert, rolníci, Jan, Fabián a Josef Keprt, Josef a František Pospíšil, František Opravil, Antonín Hecl, Ig. Jan, František a Alois Huf, Jan Minář, Antonín Dajč, František Diblík, Antonín Šembera, Josef Hecl, František Beneš, Alois Polášek, Jan Keprt, Jan Huf, Josef Keprt, Josef Huf, Jan Václavský, Ig. Kovář, Ig. Tomášek, Jan Tomášek, Jan Stryk, František Sys, domkaři.

Sbor se zúčastnil doposud 3 požárů, týž má 1 dvouproudovou stříkačku se 120 m hadic, háky, žebře posunovací a kamzíkový, v úhrnné ceně 900 zl.

Vůbec první zmínka o založení hasičského sboru v Drozdově se datuje ke dni 20. 6. 1894.

Obrazek

Dalším historickým dokumentem je nejstarší dochovaný zápis z požárního deníku z roku 1911.

Obrazek

Dochovaly se i jiné historicky velmi cenné dokumenty, Kniha příjmů a výdajů, Deník inventáře a výzbroje hasičského sboru, Protokolní kniha vedená od roku 1904 a dokumenty o koupi požární stříkačky firmy V. IG. Sratílek